Podkarpacki Klub Golfowy
Golf
SŁOWNICZEK GOLFOWY
Backswing – Pierwszy etap swingu przed uderzeniem piłki, polegający na odprowadzeniu kija do tyłu w górę.
Birdie – Rozegranie danego dołka z wynikiem jednego uderzenia poniżej jego normy (poniżej par dołka).
Bogey – Rozegranie dołka jednym uderzeniem powyżej jego normy (poniżej par dołka).
Bunkier – Przeszkoda na polu golfowym, zagłębienie, dół wypełniony piaskiem.
Caddie – Pomocnik gracza na polu golfowym. Osoba, która nie tylko nosi torbę golfową gracza, ale jako jedyna ma prawo graczowi doradzać w kwestii wyboru kija czy strategii gry na danym polu.
Chip – Krótkie uderzenie wykonywane z okolic greenu w kierunku dołka. Wykonywane jest najczęściej kijem typu pitching wedge lub żelazem 9-6.
Divot – Kawałek trawy, darni wyrwany z pola podczas uderzenia golfowego.
Dogleg – Dołek, którego linia gry nie jest prosta, lecz skręca pod kątem w lewo lub w prawo.
Double bogey – Podwójny bogey, rozegranie dołka dwoma uderzeniami powyżej jego normy (par).
Downswing – Druga, następująca po backswingu, część zamachu golfowego. Ruch z góry do dołu w kierunku piłki.
Dołek – 1. dosłownie: miejsce na greenie, gdzie w otworze o średnicy około 10 cm włożona jest chorągiewka. 2). teren części pola, na którym rozgrywany jest dany etap gry, rozpoczynający się na obszarze tee (miejsce startu) a kończący się na greenie, na którym znajduje się dołek sensu stricto.
Driver – Rodzaj kija golfowego, jedynka wood, służąca do bardzo dalekich uderzeń.
Driving range – Teren treningowy, miejsce do ćwiczenia uderzeń.
Drop – Upuszczenie piłki, w sposób zgodny z regułami golfa, z wysokości ramienia i z twarzą w stronę chorągiewki, dopuszczalne gdy: a) piłka wpadła do wody, b) jest na terenie w naprawie, c) ogłosimy, że jest nie do zagrania.
Eagle – Zagranie dołka dwoma uderzeniami poniżej par.
Etykieta golfowa – Zbiór zasad i reguł obligujących zachowanie gracza na polu golfowym. Wynika z „Reguł gry w golfa”, wielowiekowej tradycji oraz reguł lokalnych danego pola.
Fairway – Część pola, obszar krótko skoszonej trawy, który rozciąga się od tee (miejsce startu) do greenu (obszar krótko skoszonej trawy, tu znajduje się dołek).
Follow through – Ostatni etap swingu. Wykończenie zamachu już po uderzeniu piłki.
Fore – Skrót od „before”, tłumaczy się jako: uwaga! Jest to okrzyk ostrzegający graczy z przodu, że piłka zmieniła tor i może być niebezpieczna.
Granica pola – Linia oznaczona białymi palikami, określająca granicę terenu, na którym dozwolona jest gra w golfa.
Green – Szczególnie zadbane miejsce na polu z bardzo krótko skoszoną trawą, na którym znajduje się dołek z chorągiewką.
Green fee – Karta wstępu, czyli opłata za grę na polu golfowym.
Grip – 1) chwyt 2) rączka kija.
Handicap – Stopień umiejętności gracza określany liczbowo. Handicap posiadają tylko amatorzy – im niższy handicap, tym lepszy gracz. Gracze zawodowi grają bez handicapu (mają handicap zerowy). Kobiety rozpoczynające grę w golfa otrzymują handicap 40, mężczyźni 36. Jeżeli wyniki gracza wynoszą średnio 20 uderzeń powyżej par pola, jego handicap wyniesie 20.
Hazard – Przeszkoda na polu golfowym (może być wodna), oznaczona czerwonymi lub żółtymi palikami. Także bunkier z piaskiem.
Hole in one – Uderzenie z tee (miejsce startu), za którym piłka wpada od razu do dołka.
Irons – Irony to zestaw kijów o różnej długości i różnym kącie nachylenia główki. Zwykle golfista posiada najwięcej tego typu kijów w torbie. Odmienne parametry powodują, iż przy takim samym zamachu, zależnie od użytego kija, uderzona piłka poleci na inną odległość. Im wyższy numer kija, tym piłka poszybuje wyżej, ale i krócej. Niższe numery służą do bardziej płaskich i dalszych uderzeń.
Marker – 1) gracz zapisujący liczbę uderzeń partnera na karcie wyników 2) znacznik służący do oznaczania pozycji piłki na greenie (inaczej ballmarker).
Match play – Forma rozgrywek, w której o wygranej decyduje ilość wygranych dołków.
Out of bounds – Teren po za granicami pola, który oznaczony jest białymi palikami lub białą linią.
Par – Norma, liczba uderzeń przewidziana przez architekta pola, w której powinien być rozegrany dołek. Jeżeli pole golfowe ma par 72, to powinniśmy je pokonać 72 uderzeniami. Jeśli pokonamy je 80 uderzeniami, to zagraliśmy 8 powyżej normy (par).
Pitch – Typ uderzenia golfowego, które stosowane jest przede wszystkim przy przerzucaniu piłki przez przeszkodę.
Pitchfork – Rodzaj małego widelczyka, służącego do naprawiania uszkodzeń nawierzchni na greenie.
Pitching area – Teren do trenowania uderzeń typu „pitch”.
Pro shop – Sklep golfowy, czasem również recepcja, wypożyczalnia sprzętu i wózków.
Putt – Uderzenie wykonywane putterem, po którym piłka toczy się cały czas po greenie.
Putter – Kij przeznaczony do wykonywania uderzeń na małe odległości, w taki sposób, aby piłka toczyła się płasko po powierzchni trawy. Po uderzeniu putterem piłka nie wzbije się w powietrze (jak w przypadku innych kijów), lecz poturla się wprost do dołka.
Putting area (putting green) – Obszar do trenowania puttingu.
PZG – Polski Związek Golfa
Rough – Obszar wysokiej, celowo nieskoszonej trawy, znajdujący się najczęściej wzdłuż fairwaya.
Scorecard – Karta, na której gracze zapisują wyniki uzyskane na poszczególnych dołkach podczas gry na polu. Na karcie poddane są numery dołków, ich par, długości a także stopień trudności.
Stroke play – Forma rozgrywek, w której liczy się tylko ilość uderzeń. Są dwie odmiany – netto, gdzie odliczany jest handicap gracza i brutto, gdzie liczy się wyłącznie ilość oddanych uderzeń.
Swing – Zamach golfowy.
Tee – 1) drewniany kołeczek, na którym ustawia się piłkę do wybicia. 2) Obszar trawy między dwoma znacznikami skąd rozpoczyna się grę na danym dołku.
Wedge – Kije typu iron służące do krótkiej gry. Istnieją trzy rodzaje wedge’ów. pitching wedge wybija piłkę z trawy, sand wedge z piasku, a lob wedge krótko i wysoko.
Wood – Tradycyjna nazwa kijów o bulwiastej budowie główki, niegdyś wykonywanych z drewna, dziś najczęściej z różnych rodzajów metali. Drewna są najdłuższymi i najlżejszymi kijami w komplecie, służą do wykonywania najdalszych uderzeń. Im niższy numer kija, tym na większe odległości można dzięki niemu posłać piłeczkę